Książki

Zacznij czytać codziennie, choćby przez kwadrans, po roku zobaczysz efekty…

Jak przeczytać 20 książek w ciągu roku? Wystarczy codziennie poświęcić na to 15 min. To naprawdę niedużo biorąc pod uwagę, ile czasu spędzamy w social mediach lub w internecie przesuwając bezwiednie palcem po ekranie.

W 2019 przeczytałem ponad 100 książek. Wydawało mi się, że będzie to nierealne mając dzień wypełniony po brzegi pracą i zadaniami, ale zrobiłem to i kontynuuję ten nawyk do dnia dzisiejszego.

Na tej stronie znajdziesz przeczytane przeze mnie pozycje wraz z krótkimi opisami i oceną – co mam nadzieję, pomoże Ci wybrać odpowiednią dla siebie lekturę.

How to take smart notes
Sonke Ahrens

How to take smart notes

Bardzo dobra

Przechodząc przez życie zderzamy się z bardzo ciekawymi pomysłami. Pochodzą one z różnych źródeł. Jak można je zapamiętać? A potem skonsumować wykorzystując w różnych sytuacjach biznesowych ale nie tylko‼️

Ja do tej pory, okazało się, że robiłem nie do końca skutecznie … Tak, notowałem je, tak, zapisywałem je, tak. mam bardzo sumiennie tworzone archiwum wiedzy. I właśnie to (że archiwum) jest sednem problemu 🙂

Tak się okazało z książki (moja nr 276) “How to take smart notes” autorstwa Sonke Ahrens. Wszystkie trudności pracy z moim archiwum są wynikiem błędów, które popełniałem a nie byłem świadom tego.
Bo notowałem, żeby nie zapomnieć. A trzeba notować właśnie, żeby zapomnieć i wyrzucić z głowy, ale tak, żeby ta notka stała się częścią naszego zewnętrznego mózgu (zewnętrznej pamięci) 📝

Jeśli dużo czytasz lub słuchasz dużo podcastów – koniecznie zapoznaj się z metodą opisaną w książce – Zettelkasten

Psychologia pieniędzy
Morgan Housel

Psychologia pieniędzy

Obowiązkowa

„Psychologia pieniędzy” Morgan’a Housel’a to zbiór krótkich historii, które opisują w jak zróżnicowany sposób myślimy o pieniądzach.

Choć inwestowanie i zarządzanie finansami to głównie matematyka, decyzje finansowe podejmujemy pod wpływem emocji, światopoglądu, marketingu czy na skutek usłyszanych historii.

Autor pokazuje nam jak właściwie spojrzeć na kwestie pieniędzy. Oczywista i genialna w swej prostocie rada to: Zarządzaj swoimi pieniędzmi w sposób, który pomaga Ci spać w nocy.

Morgan Housel jasno piszę, że nie potrzebujesz ogromnej siły, aby osiągnąć ponadprzeciętne wyniki – kropla drąży skałę, potrzebna jest tylko długoterminowość i powtarzalność.

Kilka zdań, które szczególnie warto zapamiętać:

„ To nie to, czy masz rację, czy nie, jest ważne, ale jak… ile pieniędzy zarabiasz, gdy masz rację i ile tracisz, gdy się mylisz. „

„Wydawanie pieniędzy, aby pokazać ludziom, ile ich masz, to najszybszy sposób, aby mieć ich mniej…”

„Budowanie bogactwa ma niewiele wspólnego z twoimi dochodami lub zwrotami z inwestycji, a wiele z twoją stopą oszczędności.

Jednym zdaniem ta książka jest o efekcie procentu składanego i to nie tylko w finansach.

Range
David Epstein

Range

Bardzo dobra

„Sięgaj jak najdalej” autorstwa Davida Epsteina. Niesamowita książka, na pewno w top 5 w tym roku. Obowiązkowa lektura dla tych, co znają zasadę 10 000 godzin. Książka, która po raz kolejny dała mi potwierdzającą dawkę tego, że im więcej wiesz, tym bardziej rozumiesz, jak mało wiesz. Autor między innymi omawia różnicę między specjalizacją w sporcie a w biznesie. Takie wyspecjalizowane podejście wygląda jak zanurzanie się w jednym okopie coraz to głębiej i głębiej, podczas gdy właściwe rozwiązanie może być w okopie obok. Im bardziej jesteśmy okopani, tym mniej rozumiemy, że każde wyzwanie tylko z zewnątrz wygląda tak samo (surface analogy), autor to nazywa założeniem sprzyjającego nam świata. To, co najmocniej zostanie mi głowie to: 1️⃣ już znana mi maksyma z crossfitu – porównuj się (i swoje wyniki) ze sobą z wczoraj a nie z innymi (często młodszymi) osobami oraz 2️⃣ jesteśmy nieukończonym produktem nawet w podeszłym wieku 

Historia filozofii
Will Durant

Historia filozofii

Bardzo dobra

„Historia filozofii” Willa Duranta. To niesamowite, że ta książka trafiła do mnie w tym konkretnym momencie. Momencie, kiedy potrzebowałem właśnie myślenia głębszego na temat życia i nie tylko. Książka opisuje koncepcje filozoficzne wielkich myślicieli od Platona do Dewey. Autor ułożył ich prawie chronologicznie, pokazując rozwój myśli i wpływ różnych wydarzeń światowych na poglądy filozofów. Polecam serdecznie, jeśli również dojrzewasz do potrzeby zrozumienia “wszystkiego”. Bowiem filozofia jest funkcją wieku człowieka, który to istnieje instynktownie, ale rozwija się dzięki myśleniu. Proste ale głębokie. Zakończę swój opis książki wywodem Kanta – “zorganizowane pojedyncze bodźce dają nam wrażenie, zorganizowane wrażenia to percepcja, zorganizowane percepcje to koncepcja.” Idąc dalej: “nauka to zorganizowana wiedza, a mądrość to zorganizowane życie”

How to win an argument
Marcus Tullius Cicero

How to win an argument

Bardzo dobra

“How to win an argument” (jak przekonać przemawiając) Marcusa Tulliusa Cicero. Po przeczytaniu tej książki zrozumiałem, że w dziedzinie nauk humanistycznych progres ludzkości jest bardzo powolny. Przeszedłem wiele szkoleń z zakresu jak skutecznie przemawiać i tu nagle książka sprzed ponad 2000 lat mówiąca dokładnie to samo. Ba, nawet uwzględnia więcej elementów niż przypuszczałem. Ta książka to teoretyczny przewodnik oratorstwa. Dużo miejsca Cicero poświęca temu jak przemawiać oraz ekspresji naszej mimiki i wyrazie oczu. Mówi on o tym tak: “Przemawianie do ludzi to sprawa duszy, a nasza twarz to obraz naszej duszy a oczy są reflektorami skierowanymi na ten obraz.”

The manual
Epicteus

The manual

Bardzo dobra

“The Manual” Epictetusa. Krótka książka, ale warta każdych pieniędzy. Przesłuchałem i przeczytałem ją ciurkiem kilkukrotnie. 53 reguły/rozdziały, które zawiera książka, są esencją filozofii stoickiej. Nawet jeśli nie jest to filozofia, którą uważasz za słuszną, warto tę książkę przeczytać. Żadnego słowa bym nie wyrzucił z niej. Każde jest dobrane. 100% treści 

The great influenza
John M.Barry

The great influenza

Bardzo dobra

The great influenza” (wielka grypa) Johna Barriego. Hiszpanka była o wiele groźniejszą chorobą niż COVID-19. Książka opisuje te czasy. Jest nie tylko o walce z chorobą (I wojna światowa + rozwój medycyny w Stanach). Czytając książkę zrozumiałem, że COVID-19 nie jest żadnym czarnym łabędziem (nieznanym i nieprzewidywalnym zdarzeniem). Z perspektywy czasu, a minęło około 100 lat, stwierdzam, że ludzkość jako gatunek, uczy się na swojej przeszłości i na swoich błędach. Nie równym tempem w różnych krajach ale wciąż się uczy. Jesteśmy bardzo daleko do przodu od tego jak radzimy sobie teraz w porównaniu z tym co nas spotkało 100 lat temu. Prawie wszystkie parametry walki z pandemią poprawiły się. Wiem, jest ciężko w to uwierzyć widząc jak dużo jeszcze jest przed nami obszarów do poprawy. Ale jestem dobrej myśli. A czy wiesz czemu tę straszną grypę nazwano hiszpanką?

The 15 commitments of conscious leadership
Jim Dethmer, Diana Chapman, Kaley Klemp

The 15 commitments of conscious leadership

Bardzo dobra

“The 15 commitments of conscious leadership” (15 zobowiązań świadomego przywództwa) Jima Dethmera, Diany Chapman i Kaleya Klempa. Naprawdę nie lubię książek ani też artykułów o nazwach takich jak 3 reguły tego lub 7 zasad tamtego… Niemniej jednak, ponieważ o tej książce wspomniał Tim Ferris w jednym ze swoich krótkich filmów, kupiłem ją. I muszę przyznać, że jak dotąd ta książka jest dla mnie najlepsza w 2020 roku. Nie ma w niej jednak nic ekscytującego. Czysta i nudna wiedza o trudności przywództwa. Kupię też wersję papierową, żeby mieć ją stale pod ręką. Wiele interesujących i przebadanych tez. Tak jak ta – teraźniejszość to tylko 4 sekundy. Co 4 sekundy dzieje się coś popychając nasz umysł do odpłynięcia gdzieś w bok. Czy jesteś wystarczająco świadomy, aby walczyć co 4 sekundy, aby pozostać obecnym? Lub ta idea – jeśli uważasz, że obwinianie siebie jako lidera jest aktem wzięcia odpowiedzialności, to się mylisz. A tak w ogóle to jest to też toksyczne. Co jednak najbardziej utkwiło mi głowie, to teoria TAK wypowiadana przez całe ciało. Jest tak wtedy, gdy 3 ośrodki podejmujące decyzje mówią jednogłośnie TAK! A te ośrodki to – głowa (twarde dane i logika), serce (jak czujemy się z tym) i wewnętrzne przeczucie (intuicja)

Predictably irrational
Dan Ariely

Predictably irrational

Bardzo dobra

„Potęga irracjonalności” Daniego Ariely. Uwielbiam książki opisujące wnioski na podstawie badań a jeszcze bardziej szanuję autora, który te wnioski wyciąga z własnych badań. Ta książka nie jest dobrana pod kątem chwili, w której zdało się nam żyć, czyli rządów coronavirusa. Natomiast wiele zachowań ludzkich opisanych w książce wskazuje, że jednak jesteśmy nieracjonalni wbrew naszej wierze. Jeszcze trawię tę książkę i na pewno będzie ona w mojej top 5 na rok 2020. To co siedzi mi głęboko to to, że żyjemy w świecie dwuwładzy reguł, jeden zestaw reguł dyktowany jest normami społecznymi a drugi zestaw to zasady rynkowe. I jak tylko do relacji społecznych wkraczają zasady rynkowe, to natychmiast dominują i rozwalają reguły społeczne. Szukać daleko nie będziemy i zobaczymy na własne oczy, gdy przejdzie coronavirus a kryzys gospodarczy zostanie

Turning the Flywheel
Jim Collins

Turning the Flywheel

Bardzo dobra

“Turning the Flywheel” (Rozpędzanie koła zamachowego) Jima Collinsa. Jeśli czytałeś “Od dobrego do wielkiego” to ta krótka książka jest bardzo wartościowym dopełnieniem. Polecam szczerze. Autor opisuje jak zbudować poszczególne elementy koła zamachowego konkretnych biznesów i przekonuje jak ważna jest ciągła praca nawet nad rozkręconym kołem (mimo, że to już jest lżejsza praca tak jak w siłowni na rowerku spinningowym, kiedy rozkręciłeś już tempo to potem zupełnie inny wysiłek jest przy utrzymywaniu prędkości). Najciekawsze zdanie z książki dla mnie to: największym zagrożeniem w biznesie jest osiągnąć sukces nie rozumiejąc jak i dlaczego osiągnąłeś ten sukces.

The richest man in Babylon
George S.Clason

The richest man in Babylon

Bardzo dobra

„Najbogatszy człowiek w Babiolonie” Georga Clasona.

Żeby być majętnym zasady są proste i od dawna znane – odkładaj regularnie minimum 10% swoich zarobków, pracuj z oddaniem, pożyczaj z głową, słuchaj ekspertów z dziedziny gdzie chcesz inwestować lub pożyczać komuś z tej branży. Szczęście gra małą rolę w bogactwie jeśli będziemy przestrzegać te proste reguły

The goal
Eliyahu M.Goldratt

The goal

Bardzo dobra

Cel” Eliyahu M. Goldratta. Wyjątkowy audiobook. Pierwszy raz słuchałem taką bogatą wersję książki. Kilka aktorów, dźwięki w tle, mega przyjemnie się słuchało. Co do meritum – książka odsłaniająca proste pułapki ciągłego angażowania wszystkich możliwych zasobów w produkcji, żeby osiągnąć najwyższą produktywność. Co prowadzi do braku efektywności. I to się sprawdza nie tylko w produkcji. Polecam z całego serca!