O autorze

Życie Lidera

Spełnienie i ekscytacja - to były moje pierwsze emocje.

Pamiętam jak dziś swój przełom w karierze zawodowej, którym był awans z menadżera sprzedaży z super wynikami i zgranym zespołem na Dyrektora z podległymi menadżerami różnych jednostek sprzedażowo-operacyjnych.

Bardzo szybko zrozumiałem, co czuje większość liderów i założycieli firm – samotność i wielki ciężar odpowiedzialności.

To uczucie samotności w zderzeniu ze złożonością natury pracy lidera potęguję wyzwanie, przed którym stoimy. Takie jest życie lidera.


Awans zawsze wiąże się z pełnieniem odpowiedzialnych funkcji i zaraz po ekscytacji, które towarzyszą każdemu liderowi po awansie, nagle przekształca się w coś jeszcze głębszego. Stając się liderem, zderzamy się z samotnością i ogromnym ciężarem odpowiedzialności. Wspomnienia tego kluczowego momentu, stanowią tylko wstęp do wyzwania, jakie przyjmuje na siebie lider. Zaczyna się walka ze swoją własną samotnością i przytłaczającym ciężarem odpowiedzialności.

Co mnie wyróżnia, że postanowiłem pomagać innym w tym wyzwaniu bycia liderem?

Sport: od 9-go roku życia codziennie o 6:00 rano wstawałem na treningi pływackie. Samotność w tym sporcie jest rzeczą naturalną. Moja konsekwencja i upór opłaciły się. Zostałem powołany do kadry narodowej Armenii w pływaniu.

Biznes: od ponad 25 lat buduję i inspiruję zespoły do osiągania wspólnych celów. Zaczynałem od handlowca, awansowałem na menadżera, a następnie Prezesa / Dyrektora Zarządzającego takich firm jak Dell, Naspers (Allegro/PayU) czy Netia. W mojej 25-letniej karierze zawodowej tylko 3 z 58 menadżerów dobrowolnie opuściło mój zespół. Różnorodność wśród menadżerów, którymi kierowałem, obejmowała specjalistów z Kanady, UK, Włoch, Francji, Turcji, Węgier, Czech, Rosji, Ukrainy, Rumunii i Polski.

Edukacja: cały czas kształcę się a jednym z najcenniejszych zasobów wiedzy liderskiej uzyskałem na studiach Executive MBA w Lozannie na IMD. Pochłaniam książki i cały czas nadbudowuję swoje modele mentalne testując je w swoim życiu.

Dalej prowadzę równolegle życie sportowe. Podkreślam tu sport, ponieważ jest to dziedzina, gdzie niewyobrażalne jest osiąganie światowej klasy wyników bez trenera, mentora czy też sparring partnera. W biznesie to wciąż rzadkość.

Przenoszę ten niezbędny element w sporcie do świata biznesu asystując liderom w osiąganiu najlepszych wyników, pomagając im podejmować decyzje.

Moja oferta współpracy zawiera

Proste opcje do wyboru

Jednorazowa (1h) sesja mentoringowa
Jednorazowa (1h) sesja mentoringowa

Spotkania warsztatowe na żywo z doświadczonym menedżerem wokół Twojego konkretnego pytania/wyzwania, podczas którego otrzymasz moją propozycję rozwiązania.

Czytaj więcej
Mentor – partner sparingowy
Mentor – partner sparingowy

Cykliczna praca - co tydzień przez godzinę na żywo, będziemy omawiać podniesione przez Ciebie aspekty pracy lidera.

Czytaj więcej

Cały czas poszerzam swoje horyzonty

Zobacz, co przeczytałem i obejrzałem

Women in the Workplace – 2021
McKinsey & Company

Women in the Workplace – 2021

McKinsey opublikował raport opisujący bardzo dokładnie poziom zatrudnienia w Amerykańskich Korporacjach w podziale na płeć, rasę, orientację seksualną a także niepełnosprawność.

Największą różnicę widać na wysokich stanowiskach takich jak CEO: jedynie 24 % to kobiety, które zajmują stanowisko C-Suite – mimo iż według respondentów to Kobiety Manager udzielają większego wsparcia, promują różnorodność, równość i wysiłki na rzecz integracji. 

Te zachowania niestety nadal pozostają przez wiele firm nierozpoznane i niedocenione, choć pomimo pandemii Covid i wyczerpania spowodowanego dodatkowym stresem, to kobiety podejmując dodatkowe działania, którymi wspierają swoje zespoły, stają się jeszcze bardziej SILNYMI LIDERKAMI.

Zobacz oryginalny wpis
Rynek pracy oczami kobiet
Michael Page

Rynek pracy oczami kobiet

2020 rok był czasem wielu wyzwań i zmian. MichaelPage przeprowadziło badanie, aby sprawdzić jak kobiety poradziły sobie z nową rzeczywistością i pracą zdalną.

Ponad połowa badanych uważa, że pandemia wywołała pozytywne skutki (m.in. podniosła się ich produktywność). Jednocześnie aż 65% podjęło wyzwanie zmiany pracy, by poprawić swoje perspektywy, co oznacza, że kobiety co raz bardziej świadomie zarządzają swoją karierą.

#choosetochallenge

Zobacz oryginalny wpis
DNA Lidera
s.m.a.r.t. business coaching

DNA Lidera

Co raz więcej mówi się o wykorzystaniu neuronauki w biznesie. Zastosowanie tej dziedziny polega na holistycznym spojrzeniu na  człowieka i organizację w której się znajduje.

Ostatnie dwa lata postawiły przed liderami wyzwanie – jak poradzić sobie z właściwym  pokierowaniem ludźmi w obliczu kryzysu gospodarczego oraz w sytuacjach związanych z zagrożeniem zdrowia i życia. Zmienność otoczenia, niepewność, izolacja, rozproszone zespoły – to bardzo trudny egzamin dla każdego lidera. A każdy jest inny… Kluczem do skutecznego zarządzania nawet w tak wymagających sytuacjach jest samoświadomość lidera. „Jeśli nie wiesz od czego zacząć – zacznij od siebie”.

Zachęcam do zgłębienia wiedzy na temat Biostruktury Mózgu. Więcej w poniższym artykule.

#selfconsciousness

Zobacz oryginalny wpis
Zobacz więcej
Zrozumienie i kontrolowanie agresji

Zrozumienie i kontrolowanie agresji

W tym odcinku Andrew opisuję mechanizmy nerwowe, które aktywują i kontrolują agresywne stany i zachowania oraz rolę hormonów — estrogenu i testosteronu — w pośredniczeniu w agresji gwałtownej i/lub konkurencyjnej. Opisuję również narzędzia, które można wykorzystać do modulowania czynników, które, jak wykazano, „przygotowują” jednostkę do agresji, w tym światło słoneczne, wrażliwość na estrogeny, rywalizację w otoczeniu społecznym i ogólny poziom stresu oraz hormon kortyzolu. Dowiemy się także, w jaki sposób substancje takie jak kofeina i alkohol mogą wpływać na zachowania impulsywne oraz jak odżywianie i suplementację można wykorzystać do regulacji nastroju i agresji.

Zobacz oryginalny wpis
Optymalizacja przestrzeni roboczej pod kątem produktywności, koncentracji i kreatywności

Optymalizacja przestrzeni roboczej pod kątem produktywności, koncentracji i kreatywności

Każdy z nas wie, że dobrze zorganizowane miejsce pracy, sprzyja skupieniu.

Ale czy każdy wie, jak kluczowe okazuje się być oświetlenie, pozycja ciała czy wysokość biurka?

Andrew Huberman przedstawia w tym odcinku sposoby konfiguracji przestrzeni roboczej tak, aby zoptymalizować produktywność, koncentrację i kreatywność. Omawia, jak dostosować światło, fizycznie zorganizować środowisko pracy i wykorzystać postawę ciała, aby zwiększyć produktywność. Dodatkowo odkrywa, jak zmienić środowisko pracy dla poszczególnych rodzajów zadań.

Ponadto możemy się przyjrzeć roli ruchu ciała w miejscu pracy. Andrew omawia również narzędzia dźwiękowe, które mogą wzmocnić lub osłabić funkcjonowanie poznawcze (zdolność do skupienia się na głębokiej pracy). Opisuje konkretną częstotliwość dudnień różnicowych, które, jak pokazują badania, można wykorzystać do poprawy pamięci i przypominania. W tym odcinku znajdziemy praktyczne narzędzia, z których każdy może korzystać bez względu na budżet, aby zoptymalizować swoje miejsce pracy, osiągnąć wyższy poziom produktywności, zwiększoną czujność i koncentrację oraz kreatywność

Zobacz oryginalny wpis
Happiness at work

Happiness at work

Piotr Lorenz – HR Lead & Chief Happiness Offficer w Xceedance przedstawia jak podejście do szczęścia w pracy zostało zaimplementowane w jego organizacji.

Nie same benefity stanowią o zadowoleniu pracowników. Podstawą jest zbudowanie takiej kultury organizacyjnej, która będzie wspierać poczucie zadowolenia pracowników.

Osoby zarządzające, organizujące prace innych ludzi, mogą i powinny wpływać na stan happiness at work, aby nie był to wyłącznie zbieg pomyślnych okoliczności.

Zachęcam do posłuchania o tym, jak budować szczęśliwe miejsce pracy.

#happinessatwork

Zobacz oryginalny wpis
Zobacz więcej
How to take smart notes
Sonke Ahrens

How to take smart notes

Przechodząc przez życie zderzamy się z bardzo ciekawymi pomysłami. Pochodzą one z różnych źródeł. Jak można je zapamiętać? A potem skonsumować wykorzystując w różnych sytuacjach biznesowych ale nie tylko‼️

Ja do tej pory, okazało się, że robiłem nie do końca skutecznie … Tak, notowałem je, tak, zapisywałem je, tak. mam bardzo sumiennie tworzone archiwum wiedzy. I właśnie to (że archiwum) jest sednem problemu 🙂

Tak się okazało z książki (moja nr 276) “How to take smart notes” autorstwa Sonke Ahrens. Wszystkie trudności pracy z moim archiwum są wynikiem błędów, które popełniałem a nie byłem świadom tego.
Bo notowałem, żeby nie zapomnieć. A trzeba notować właśnie, żeby zapomnieć i wyrzucić z głowy, ale tak, żeby ta notka stała się częścią naszego zewnętrznego mózgu (zewnętrznej pamięci) 📝

Jeśli dużo czytasz lub słuchasz dużo podcastów – koniecznie zapoznaj się z metodą opisaną w książce – Zettelkasten

Psychologia pieniędzy
Morgan Housel

Psychologia pieniędzy

„Psychologia pieniędzy” Morgan’a Housel’a to zbiór krótkich historii, które opisują w jak zróżnicowany sposób myślimy o pieniądzach.

Choć inwestowanie i zarządzanie finansami to głównie matematyka, decyzje finansowe podejmujemy pod wpływem emocji, światopoglądu, marketingu czy na skutek usłyszanych historii.

Autor pokazuje nam jak właściwie spojrzeć na kwestie pieniędzy. Oczywista i genialna w swej prostocie rada to: Zarządzaj swoimi pieniędzmi w sposób, który pomaga Ci spać w nocy.

Morgan Housel jasno piszę, że nie potrzebujesz ogromnej siły, aby osiągnąć ponadprzeciętne wyniki – kropla drąży skałę, potrzebna jest tylko długoterminowość i powtarzalność.

Kilka zdań, które szczególnie warto zapamiętać:

„ To nie to, czy masz rację, czy nie, jest ważne, ale jak… ile pieniędzy zarabiasz, gdy masz rację i ile tracisz, gdy się mylisz. „

„Wydawanie pieniędzy, aby pokazać ludziom, ile ich masz, to najszybszy sposób, aby mieć ich mniej…”

„Budowanie bogactwa ma niewiele wspólnego z twoimi dochodami lub zwrotami z inwestycji, a wiele z twoją stopą oszczędności.

Jednym zdaniem ta książka jest o efekcie procentu składanego i to nie tylko w finansach.

Range
David Epstein

Range

„Sięgaj jak najdalej” autorstwa Davida Epsteina. Niesamowita książka, na pewno w top 5 w tym roku. Obowiązkowa lektura dla tych, co znają zasadę 10 000 godzin. Książka, która po raz kolejny dała mi potwierdzającą dawkę tego, że im więcej wiesz, tym bardziej rozumiesz, jak mało wiesz. Autor między innymi omawia różnicę między specjalizacją w sporcie a w biznesie. Takie wyspecjalizowane podejście wygląda jak zanurzanie się w jednym okopie coraz to głębiej i głębiej, podczas gdy właściwe rozwiązanie może być w okopie obok. Im bardziej jesteśmy okopani, tym mniej rozumiemy, że każde wyzwanie tylko z zewnątrz wygląda tak samo (surface analogy), autor to nazywa założeniem sprzyjającego nam świata. To, co najmocniej zostanie mi głowie to: 1️⃣ już znana mi maksyma z crossfitu – porównuj się (i swoje wyniki) ze sobą z wczoraj a nie z innymi (często młodszymi) osobami oraz 2️⃣ jesteśmy nieukończonym produktem nawet w podeszłym wieku 

Zobacz więcej