Podcasty

Kiedy mówisz, powtarzasz to, co już wiesz. Ale kiedy słuchasz, uczysz się czegoś nowego.

W drodze do pracy, na spacerze i przy każdej możliwej okazji wkładam słuchawki i odpalam podcasty. Słuchając ich poznaję ciekawe osobowości, które inspirują mnie w codziennej pracy.

Na tej stronie znajdziesz krótkie opisy podcastów, które gorąco polecam każdemu liderowi.

Zrozumienie i kontrolowanie agresji
Huberman Lab

Zrozumienie i kontrolowanie agresji

W tym odcinku Andrew opisuję mechanizmy nerwowe, które aktywują i kontrolują agresywne stany i zachowania oraz rolę hormonów — estrogenu i testosteronu — w pośredniczeniu w agresji gwałtownej i/lub konkurencyjnej. Opisuję również narzędzia, które można wykorzystać do modulowania czynników, które, jak wykazano, „przygotowują” jednostkę do agresji, w tym światło słoneczne, wrażliwość na estrogeny, rywalizację w otoczeniu społecznym i ogólny poziom stresu oraz hormon kortyzolu. Dowiemy się także, w jaki sposób substancje takie jak kofeina i alkohol mogą wpływać na zachowania impulsywne oraz jak odżywianie i suplementację można wykorzystać do regulacji nastroju i agresji.

Przejdź do podcastu
Optymalizacja przestrzeni roboczej pod kątem produktywności, koncentracji i kreatywności
HubermanLab

Optymalizacja przestrzeni roboczej pod kątem produktywności, koncentracji i kreatywności

Każdy z nas wie, że dobrze zorganizowane miejsce pracy, sprzyja skupieniu.

Ale czy każdy wie, jak kluczowe okazuje się być oświetlenie, pozycja ciała czy wysokość biurka?

Andrew Huberman przedstawia w tym odcinku sposoby konfiguracji przestrzeni roboczej tak, aby zoptymalizować produktywność, koncentrację i kreatywność. Omawia, jak dostosować światło, fizycznie zorganizować środowisko pracy i wykorzystać postawę ciała, aby zwiększyć produktywność. Dodatkowo odkrywa, jak zmienić środowisko pracy dla poszczególnych rodzajów zadań.

Ponadto możemy się przyjrzeć roli ruchu ciała w miejscu pracy. Andrew omawia również narzędzia dźwiękowe, które mogą wzmocnić lub osłabić funkcjonowanie poznawcze (zdolność do skupienia się na głębokiej pracy). Opisuje konkretną częstotliwość dudnień różnicowych, które, jak pokazują badania, można wykorzystać do poprawy pamięci i przypominania. W tym odcinku znajdziemy praktyczne narzędzia, z których każdy może korzystać bez względu na budżet, aby zoptymalizować swoje miejsce pracy, osiągnąć wyższy poziom produktywności, zwiększoną czujność i koncentrację oraz kreatywność

Przejdź do podcastu
Happiness at work
Leaders Island

Happiness at work

Piotr Lorenz – HR Lead & Chief Happiness Offficer w Xceedance przedstawia jak podejście do szczęścia w pracy zostało zaimplementowane w jego organizacji.

Nie same benefity stanowią o zadowoleniu pracowników. Podstawą jest zbudowanie takiej kultury organizacyjnej, która będzie wspierać poczucie zadowolenia pracowników.

Osoby zarządzające, organizujące prace innych ludzi, mogą i powinny wpływać na stan happiness at work, aby nie był to wyłącznie zbieg pomyślnych okoliczności.

Zachęcam do posłuchania o tym, jak budować szczęśliwe miejsce pracy.

#happinessatwork

Przejdź do podcastu
Jak krok po kroku budować swój biznes?
Finanse Bardzo Osobiste

Jak krok po kroku budować swój biznes?

Gościem Marcina jest Maciej Woźniak – przedsiębiorca, właściciel agencji marketingowej Whites.

Maciek odniósł niewątpliwy sukces. Po 7 latach od decyzji, by przejść na swoje, ma świetnie prosperującą agencję i  zatrudnia ponad 100 osób.

O tym jak doszedł do tego sukcesu opowiada w rozmowie z Marcinem.

Doskonała baza wskazówek jak krok po kroku budować swój biznes. Koniecznie posłuchaj!

Przejdź do podcastu
Efektywny przedsiębiorca
Mała Wielka Firma

Efektywny przedsiębiorca

Jak zwiększać własną efektywność jako przedsiębiorca?

To pytanie z pewnością stawia sobie każdy.  Poszukiwania zwiększonej efektywność wymuszają na nas czasy w jakich żyjemy.
Efektywność to trzy obszary: zaangażowanie, kwalifikacje i komunikacja. Jak to dokładnie się przekłada na Twoją efektywność oraz o czteroetapowym procesie udoskonalanie firmy, dowiesz się słuchając rozmowy z Andrzejem, autorem książki „Poradnik działań skutecznych i angażujących”

Przejdź do podcastu
Akademia Psychologii Przywództwa
Dariusz Użcyki

Akademia Psychologii Przywództwa

Dariusz Użycki, Kamila Goryszewska w rozmowie z Jackim Santorskim

Bardzo treściwa rozmowa o sztucznej inteligencji, pułapkach myślenia i „efekcie kasyna” – czyli jaki typ osobowości jest bardziej podatny na przegraną. Będziecie mogli także posłuchać jak ważna w przywództwie jest wielopoziomowa obserwacja oraz o tzw. Skąpstwie poznawczym, czyli „jak nie musimy to nie myślimy”.
We wstępie do rozmowy Jacek dzieli się swoimi refleksjami na temat przywództwa autentycznego – czy każdy w biznesie może być sobą w roli lidera?

Przejdź do podcastu
Inwestor w firmie
Mała Wielka Firma

Inwestor w firmie

Lech Kaniuk, autor książki „Siła pędu”, który zna proces inwestycyjny od różnych stron – jako poszukujący inwestora oraz jako inwestujący, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat poszukiwania „dobrego wujka”.

Jak słusznie zauważa, wiele start up’ow robi z pozyskiwania inwestora czyn sam w sobie, zapominając o konsekwencjach, a raczej o dalszych scenariuszach na życie z „dobrym wujkiem”.
O typach inwestorów, szansach na ich pozyskanie, roli i podejściu właściciela oraz challengowaniu z zewnątrz – to i znacznie więcej w rozmowie z Lechem. Gorąco zachęcam do wysłuchania!

Przejdź do podcastu
Minimalizm
Mała Wielka Firma

Minimalizm

Jeżeli jesteś przytłoczony codziennymi obowiązkami i ciągle brak Ci czasu dla siebie, to być może historia Ewy Kozioł z zielonyzagonek.pl zainspiruje Cię do zmiany. Posłuchaj jak zrezygnowała z pracy w Korporacji by prowadzić slow life.

Jak to osiągnąć? Należy iść za potrzebami stopniowo. Minimalizm można także zastosować w prowadzeniu firmy. Ale więcej o tym opowie Ewa.

Przejdź do podcastu
Biznesowe wpadki
Mała Wielka Firma

Biznesowe wpadki

Goście Marka Jankowskiego opowiadają o swoich wpadkach, błędach, których doświadczyli prowadząc swój biznes.
Błędy są nieuniknione. Często wynikają z nieporozumień pomiędzy dwiema stronami lub zbyt dużego zaufania – takie bolą najbardziej.
Ważne by z każdego niepowodzenia wyciągać wnioski i mieć je zawsze z tyłu głowy.
Ponieważ warto uczyć się na błędach innych, to zachęcam do wysłuchania poniższego podcastu. Być może pomoże Ci to uniknąć podobnych błędów.

Przejdź do podcastu
Przemek Szuder – najważniejszy jest Twój pomysł na życie.
Zaprojektuj swoje życie

Przemek Szuder – najważniejszy jest Twój pomysł na życie.

Maciej Filipkowski i Przemek Szuder w rozmowie m.in. o Work Life Balance, poszukiwaniu sposobu na życie i o tzw. „Ah moments”, czyli sytuacjach i feedbackach, które wprowadziły jego nastawienie na zupełnie inne tory.

Przemek podpowiada jak nie pozwolić, aby praca zawładnęła naszym życiem: Nie żyje po to, żeby pracować. Pracuje po to, żeby żyć.
To, co najważniejsze w zaprojektowaniu swojego życia, to zadanie sobie tego wysiłku i zastanowienie się, czy wiemy jak chcemy, aby nasze życie wyglądało. Zgadzam się z Przemkiem, że zdrowy rozsądek jest tu kluczowy – nie poddawanie się modom, znalezienie własnego hobby/pasji, które dadzą nam energie do działania i motywacje do osiągania co raz wyższego poziomu zaangażowania.
Przemek opowiada także o tym, jak sport wpływa na jego co dzienne funkcjonowanie i co z Thriatlonu przeniósł do życia zawodowego i prywatnego.

Gorąco polecam!

Przejdź do podcastu